zielone szkoły
ośrodki kolonijne

Sugestie programowe - Wycieczki szkolne i Zielone Szkoły

Przykładowy program 7-dniowego pobytu dla grupy w ramach wycieczki szkolnej lub zielonej szkoły
Dzień 1
Dzień organizacyjny,
  • spacer nad morzem.
Dzień 2
  • wycieczka piesza na przyl. Rozewie brzegiem morza. Poznawanie urozmaiconej przyrody Parku Nadmorskiego. Na trasie plaże wydmowe, klifowe i kamieniste oraz:
      • Wąwóz Chłapowski - baśniowa dolina ciągnącą się od wsi Chłapowo i kończąca się (oczywiście) na plaży. Bogactwo roślin, zachwycające złoto kwiatów żarnowca, zarośla rokitnika, dzikiej róży i wysokie zbocza parowu tworzą harmonię dzikiej przyrody. Wąwóz, jak i większość terenów wokół Władysławowa jest terenem chronionym i należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, jednakże piękno tego terenu jest wyjątkowe w skali całego wybrzeża.
      • Przylądek Rozewie - legendarne miejsce, położone najdalej na północy Polski. Znajdująca się tu latarnia morska jest jedną z największych i najstarszych na polskim wybrzeżu. Jej błyski świetlne następują co 3 sekundy i widoczne są w odległości 23,4 mil morskich (1Mm = 1,852 m). Światełko to uratowało życie niejednemu rozbitkowi, a jej historia sięga czasów potopu szwedzkiego. Wiele ciekawych legend i historii dotyczących tego miejsca można usłyszeć od pokoleniowych latarników. W budynku latarni znajduje się też muzeum latarnictwa polskiego oraz izba pamięci St. Żeromskiego ("Wiatr od morza"). Można również z bliska zobaczyć tę żarówkę giganta. Latarnię otacza Rezerwat Rozewski, wspaniały bukowy las porastający wysoki klif-doskonałe miejsce na spacery.
    • po południu zwiedzenie "Hallerówki" -domek muzeum z izbą pamięci poświęconą generałowi Hallerowi. Z jego inicjatywy powstało w latach międzywojennych kąpielisko Hallerowo (po zaślubinach Polski z morzem 10 lutego 1920). Nieopodal, przy drodze na plażę znajduje się pomnik Generała Błękitnej Armii.
      W sąsiedztwie hallerówki jest Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego we Władysławowie
    • wieczorem ; grill, rozgrywki tenisa stołowego i futbol "piłkarzyki"
    Dzień 3
    • wycieczka autokarowa do Trójmiasta: Akwarium morskie, Błyskawica - okręt muzeum, spacer bulwarem Nadmorskim, molo w Sopocie i deptak Monte Casino, Park Oliwski i katedra.
    • wieczorem : rozgrywki piłki nożnej w Centrum Rekreacji Aktywnej (boiska, plac zabaw, konie -w pobliżu ośrodka) lub zabawa Karaoke.
    Dzień 4
    • wycieczka autokarowa (lub koleją) na Półwysep Helski.
      Hel - to już koniec półwyspu. Tu zobacz: fokarium przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to kompleks basenów służący doświadczeniom naukowym z zakresu biologii i ekologii organizmów morskich.
      Z Helu można bezpośrednio dostać się do Gdyni, Sopotu lub Gdańska statkiem bądź wodolotem. Godne polecenia jest, muzeum rybołówstwa i zwiedzenie portu.
      Udostępnione są już fortyfikacje wojenne symbol nieugiętej obrony przed niemiecką agresją.
      Muzeum Obrony Wybrzeża zajmuje dwa największe obiekty na terenie Helu. Są to pozostałości monstrualnej baterii niemieckiej 406 mm.-stanowisko ogniowe i wieża kierowania ogniem. W drodze powrotnej; Jurata - spacer deptakiem łączącym plaże Bałtyku z molem na Zatoce Puckiej.
      (alternatywnie; piesza wycieczka na półwysep 3 km)
    • po południu wyjście na basen kąpielowy (COS- Cetniewo- 10min) powrót Aleją Gwiazd Sportu i rozgrywka meczu piłki siatkowej.
    • wieczorem; dyskoteka
    Dzień 5
    • wycieczka autokarowa do Gdańska: zwiedzanie starówki; powitanie Neptuna, Ratusz- muzeum historyczne, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka, Westerplatte, Trzy Krzyże - stocznia.
    • wieczorem: "podchody" na terenie parku (w sąsiedztwie ośrodka) lub projekcja filmu edukacyjnego o Bałtyku.
    Dzień 6
    • zwiedzanie portu we Władysławowie (nabrzeże rybackie, jachtowe, przetwórnia, stocznia, izba pamięci) i rejs kutrem po pełnym morzu.
    • po południu: poznawanie okolicy z wieży widokowej Domu Rybaka (widok od przyl.Rozewie na półwysep helski i zatokę)
    • wieczorem; wieczorek kaszubski; poznanie historii kaszubskiej, języka, nauka piosenki, konkurs kaszubski, wspólna zabawa.
    Dzień 7
      Dzień organizacyjny.
    • pożegnanie z morzem. - wyjazd
    Inne elementy programu (nie ujęte wyżej):
    • pracownia bursztynu w Chłapowie 2km
    • kaktusiarnia w Rumi 28km- największa w Europie kolekcję kaktusów, agaw i wilczomleczy składającą się z ponad 6,5 tys. różnych gatunków i odmian.
    • Kaszubskie Oko i skansen 26km- kompleks turustyczno-rekreacyjny z wieżą widokową na morską plażę, wzgórza morenowe wokół Jez. Żarnowieckiego, pozostałości po słynnej budowie elektrowni jądrowej, zbiornik pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej i farmę 18 elektrowni wiatrowych.
      Skansen"ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA W NADOLU" - Oddział Muzeum
      Jest to zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnych Kaszubów: zerznienié masła, młôcé tobaczi,lepienié grónków, pranié na riwie a maglowanié,tkanié lojfrów, przadzenié wełnë, , kaszëbsczé zjestk a wëpitk.
    • Lisi Jar - ogromny wąwóz erozyjny pomiędzy J.Górą a Rozewiem;, wcinający się na ponad 300 m w strome klifowe wybrzeże. W górnej części wąwozu, zbocza są gęsto porośnięte paprocią. U wylotu wąwozu usytuowany jest obelisk upamiętniający wyratowanie króla Zygmunta III Wazę, po nieudanej wyprawie po szwedzką koronę.
    • nasada półwyspu helskiego (umocnienia palowe linii brzegowej i metoda nasypu) + przystań żeglarska "Małe Morze" i szkoła pływania na deskach 2km
    • sanktuarium w Swarzewie: - 3 km, pieszo wzdłuż Zatoki Puckiej. Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza - Przez cały czas widać strzelistą, neogotycką wieże kościoła,wewnątrz którego znajduje się rzeźba Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza związanej z legendami z dawnych lat.
    • Puck (12km), historyczne miasteczko, port, miejsce zaślubin Polski z morzem, port jachtowy, molo, stary rynek i muzeum regionalne.
    • pałac w Rzucewie 18km. Pałac neogotycki z 1845 r., leżący nad Zatoką Pucką. Przypomina średniowieczne zamczysko i jest otoczony pięknym parkiem, w którym znajdziesz niejedno drzewo- muzeum. Na południe od niego prowadzi aleja wysadzana wiekowymi lipami, które według legendy sadził sam król Jan III Sobieski. Nad zatoką park archeologiczny Osada Łowców Fok. Stanowisko archeologiczne tzw. kultury rzucewskiej z epoki kamienia.
    • zamek w Krokowie (10km od Władysławowa) niegdyś zamek obronny z XIV/XV w., otoczony jest fosą . Dziś mieści się tutaj hotel, restauracja, centrum spotkań konferencyjnych oraz małe regionalne muzeum. Odbudowana fosa wyznacza granicę pięknego ogrodu. Obiekt częściowo udostępniony jest dla zwiedzających. Nieopodal znajduje się neogotycki kościół z 1850 r. Ciekawostką jest, że pałac i park Krokowskich znane są z powieści Żeromskiego.
    • w okolicy również warte uwagi są: groty mechowskie, jaskinia wypłukana w piaskowcu . Dla turystów udostępniona jest tylko niewielka, przyotworowa część jaskini- najkrótszą podziemną trasę turystyczną Polski.
    • rezerwat Bielawskie Błota, obszar torfowisk znajdujących się w otulinie Nadmorskiego Parku z wytyczoną ścieżką dydaktyczną służącej obserwacji fauny i flory rezerwatu.
    • "ruchome wydmy" rezerwat biosfery UNESCO, Słowińskiego Parku Narodowego (Łeba 90km). Ewenement przyrodniczy, największe pole wydmowe w naszym kraju, miejsce adaptacji filmowej "W pustyni i puszczy".
    • w drodze powrotnej można zaplanować zwiedzanie zamku w Malborku - krzyżacka warownia z XIVw., lub muzeum (planetarium i obserwatorium) we Fromborku.
    Polecam mini przewodnik z ilustracjami dostępny na stronie:
    www.wladyslawowo.org
  • Zielone szkoły nad morzem

    Zielone szkoły nad morzem: 058 674 24 40; www.wycieczki.jod.pl

    Administracja, hosting: Letnik.pl - noclegi, domki nad morzem

    Strony partnerskie: o.w. Paleo - www.paleo.pl, Władysławowo kwatery, Sklep: krumik.pl, pokoje nad morzem